ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОЕФИЦИЕНТА НА ЕЛЕКТРОМАГНИТНА ВРЪЗКА МЕЖДУ ВЕРИГИТЕ В СИМЕТРИЧНИ КАБЕЛИ
Абстракт
В статията е представен подход за определяне на коефициента на електромагнитна връзка между работни вериги в симетрични кабели за телекомуникациите. Изчисленията дават точни резултати за всеки две произволно разположени вериги. Направени са изводите, че подходът, е трудно приложим на практика. Това е така, поради голямата сложност на преобразуванията и зависимостта му от много голям брой параметри. В много случаи голяма част от тези параметри не са известни предварително, а са обект на самия процес на проектиране или оптимизиране. Големият брой на параметрите би затруднил изключително много процеса на оптимизация при търсенето на екстремуми на уравнението на връзката. При снопова конструкция пресмятанията са много трудоемки. За всеки отделен случай, даже при минимални различия в конструкцията е необходимо да се създава нов математически модел на кабела. Обърнато е внимание на факта, че от друга страна в процеса на проектиране не е необходимо да се знае точната стойност на коефициента на електромагнитна връзка между кои да са две вериги. Необходимо е да се знае неговата критична стойност за определени групи от проводници (например група, сноп или повив), която определя най-ниските стойности на преходното затихване на близък и далечен край и най-високите стойности на капацитетните и магнитните връзки между веригите. Необходимо е да бъдат изрази, които да са подходящи за използване при автоматизирано проектиране и да включват параметри, които лесно могат да бъдат определяни. Такива са всички радиални размери на конструктивните елементи на кабела. Въпреки големия брой параметри, те могат да бъдат измерени, а изчисленията да бъдат автоматизирани посредством създаването на подходящ софтуерен алгоритъм. Създадена епредпоставка за създаването на софтуер за пресмятане на коефициента на електромагнитна връзка между всеки две работни вериги, посредством координатите на проводниците в комплексна равнина. Това може да стане, като се изведат изрази, даващи възможност стойността на коефициента на електромагнитна връзка да се изчислява на базата на радиалните компоненти на участващите в кабела елементи.
Литература
[2]. Шарле Д. Л., Некоторые вопросы конструирования и производство кабелей связи, Электротехническая промышленность, Кабельная техника N:70, Москва, 1970


This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Авторски права
Авторите, които публикуват в това издание се съгласяват със следните условия:
Авторите запазват авторските права и предоставят на списанието правото на първата публикация с едновременно лицензиране на публикацията при условията на Creative Commons Attribution License. Този лиценз позволява на другите да споделят работата с потвърждение на авторството и първоначалното публикуване в това издание .
Авторите са в състояние да влизат в отделни, допълнителни договорни отношения за неизключителна дистрибуция на публикуваната версия на работата подадена в това издание (например, публикацията да се качи на институционално хранилище или да се публикува в книга), при условие, че цитират първоначалното публикуване в това издание.
На авторите е разрешено и се насърчават да публикуват работата си онлайн (напр., в институционалните хранилища или др.) преди и по време на процеса на подаване. Това се поощрява, тъй-като може да доведе до по-продуктивен обмен , както и до по-ранно и по -голямо цитиране на публикуваните работи (Вижте на Ефектът на Open Access ).
Подаване на материал за публикация:
Вие трябва да потвърдите, че документът който предоставяте за публикуване отговаря на всяко от следните 5 изисквания:
* Материалът не е бил публикуван по-рано, нито е представен друг вестник или форум за разглеждане (или обяснение е предвидено в Коментари на редактора).
* Файлът се представя е в Microsoft Word или RTF документ файлов формат.
* Където е необходимо, са предвидени URL адреси за препратките.
* Текстът е с междуредие 1; използва се 12-точков шрифт; използва се курсив, а не подчертаване (освен с URL адреси); всички илюстрации, фигури и таблици са поставени в текста на съответното място .
* Текстът се придържа към стилистичните и библиографските изискванията, посочени в Насоките на автора.
Авторските ви права са защитени от този леценз
Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0)
Права на читателите:
Вие сте свободни да:
Share - копирате и разпространявате материала на всякакъв носител или формат.
Adapt - преработвате и трансформирате, като се позовавате на оригинала. Носителят на правата не може да отмени тези ваши свободи, стига Вие да следвате условията на лиценза.
Правата на читателите са валидни единствено при спазване на следните условия:
Признание - Трябва да се даде информация по подходящ начин, като цитирате или предоставите линк към оригинала и да посочите дали са направени промени. Можете да направите това по никакъв разумен начин, но не и по начин, който подсказва, че лицензодателя е съгласен с Вас или Ви подкрепя по какъвто и да е начин.
Некомерсиално - Вие не може да използва материала за търговски цели.
Разпространяване и споделяне - Ако ремиксвате, трансформиране или доразвиване на материала, трябва да разпространявате вашите материали под същия лиценз, като оригинала.